fbpx

Czeski rząd przyjął w poniedziałek system tzw. świateł drogowych, określający poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw. Od 15 czerwca powroty z państw „zielonych”, z punktu widzenia czeskich przepisów, mogą odbywać się bez przeszkód. Wśród nich jest Polska.

Polacy od 15 czerwca mają swobodnie podróżować do Czech.

Kraje objęte zielonym światłem to sąsiedzi Czech: Polska, Słowacja, Niemcy i Austria, a także Chorwacja, Słowenia, Węgry, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Islandia, Szwajcaria i Norwegia.

Czesi mogą podróżować do tych krajów bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na obecność koronowirusa i bez obowiązku kwarantanny. Te same zasady mają obowiązywać obywateli przyjeżdżających z tych państw do Czech.

Żółte i czerwone światło

Czesi do państw oznaczonych kolorem żółtym, czyli Francji, Włoch, Malty, Portugalii, krajów Beneluksu, Danii i Irlandii, będą mogli podróżować bez przeszkód przy powrocie do kraju, ale obywatele tych państw będą musieli przedkładać przy wjeździe do Czech negatywny test.

Wśród krajów oznaczonych czerwonym światłem znalazły się Szwecja i Wielka Brytania. Czesi i wszyscy przybysze z tych państw będą mogli przekroczyć czeskie granice tylko z ważnym testem lub odbyć po przyjeździe 14-dniową kwarantannę.

Bez wymogu wzajemności

Minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek podkreślił, że przyjęte przez gabinet zasady „świateł drogowych” nie mają wpływu na regulację obowiązujące w innych państwach. Zwrócił uwagę, że np. Polska po 15 czerwca najprawdopodobniej nadal nie będzie wpuszczać na swoje terytorium zagranicznych turystów.

Niejednoznaczne w tej sprawie jest stanowisko Słowacji, które może zmienić się po zaplanowanym na środę spotkaniu w Pradze premierów Czech Andreja Babisza i Słowacji Igora Matovicza.

Dane ECDC

Petrziczek zapowiedział, że do 15 czerwca MSZ wyda aktualizowane zalecenia związane z podróżami zagranicznymi.

Minister zdrowia Adam Vojtiech podkreślił, że rząd tworząc listę bezpiecznych krajów, a także tych oznaczonych kolorami żółtym lub czerwonym, kierował się wskazaniami epidemiologicznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).